MĚSTO ZUBŘÍ Oficiální prezentace města

Home » Aktuality » Báthoryčka z Těšínského divadla očarovala Zubří

Báthoryčka z Těšínského divadla očarovala Zubří

20.04.2015

Příběh Čachtické paní, která je občas nazývána jako největší vražedkyně všech dob, ožil na prknech scény Klubu Zubří v pátek 17. dubna.  Diváky očarovala nejen famózní představitelka hlavní role Lucie Bergerová, ale také promyšlená scéna, úchvatné kostýmy, profesionální tanečníci ze Slovenska, přes 40tičlenné herecké obsazení a souhra světel, otevřeného ohně, zvuků a celkové choreografie, z které doslova běhal mráz po zádech.  Těšínské divadlo přijelo do Zubří s podívanou, která snese ta nejpřísnější měřítka a může se s přehledem řadit vedle nejlepších her a muzikálů, které jsou v České republice produkovány.
 

Za Báthoryčkou stojí slovenský režisér a choreograf Jaroslav Moravčík. Ten si pohrál s hudebními i tanečními žánry a schopnostmi všech protagonistů, v nichž se chtě nechtě museli snoubit činoherní um s tancem a zpěvem. Příběh muzikálu a jeho prostředí mu umožnil užití historických tanců, folklóru, klasiky, neoklasiky, výrazového tance, ale také vlastního pohybového slovníku na vyjádření černých satanských obřadů. Při tanci v maskách a dokonale promyšlených kostýmech až naskakovala husí kůže.
V hlavní roli se představila držitelka nejvyššího divadelního ocenění u nás – Thalie, Lucie Bergerová, která přiznala, že ji tato role, jejíž součástí jsou satanské mše, mučení, jánské ohně a vypjaté emoce, uchvátila. Její proměna z krásné a nevinné patnáctileté nevěsty sadistického vojáka hraběte Františka Nádasdyho v nešťastnou, psychicky narušenou a krutou ženu, jež nesnese stárnutí a konkurenci mladých děvčat, byla obdivuhodná, stejně jako její pěvecký i taneční výkon.
Zahanbit se nadal ani zbytek početného hereckého ansáblu. Tančilo se, zpívalo se a hrálo v neskutečném rytmu.  Zuberským divákům se naskytla přes dvě hodiny dlouhá strhující podívaná, která naše Divadelní předplatné posunula zase o třídu výš.
 

Obsazení

Lucie Bergerová - Alžběta Báthoryová
Zdeněk Klusák - Juraj Thurzo
Petr Sutory - Ficko
Zdeněk Hrabal - František Nádasdy
Ondřej Frydrych - Stefano
Petr Pěnkava - Ponický
Miloslav Čížek - rychtář
Jolana Ferencová - Darvulia
Adéla Krulikovská - Dora
Vítězslav Kryške - šafář
Petra Sklářová - Žofie
Jana Ondrušková - Barbora
Tomáš Hába - Mikuláš Zrínský
Lenka Waclawiecová - Ilona
Palatý Jaroslav - notář
Baran Lukáš - Jan

Hudba: Henrich Leško
Hudební nastudování: Zbyhněv Siwek
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Ludmila Várossová
Dramaturgie: Ivan Misař
Režie a choreografie: Jaroslav Moravčík

Foto: Pavel Czinege

Fotogalerie: http://kultura.mesto-zubri.cz/fotogalerie.php?album=66