Chodníčky k minulosti - program na rok 2019

14. 12. 2018

V novém roce odstartuje již třetí ročník přednáškového cyklu Muzea Zubří, který nese název Chodníčky k minulosti. Poslední úterý v měsíci bude Vzdělávací místnost Jana Koláčka, Hlavní 824, po 7 večerů patřit přednáškám na různá témata. A na co se můžete těšit v roce 2019?

V úterý 29. ledna od 17:00 hodin se uskuteční první přednáška cyklu. Beseda nesoucí název PORTÁŠI se bude věnovat činnosti a odkazům těchto bezpečnostních sborů na Moravě. Průvodcem zemským portášským sborem na Moravě bude vedoucí Ústavu evropské etnologie Masarykovy univerzity v Brně – doc. PhDr. Daniel Drápala, Ph.D., který je autorem publikace „Portáši – Historie a tradice“.

Dne 26. února od 17:00 hodin bude Vzdělávací místnost Jana Koláčka patřit předsedovi Matice Radhošťské, panu Mgr. Drahomíru Strnadlovi. Přednáška Americký sen vám přestaví fenomén vystěhovalectví z Valašska do USA, které probíhalo v našem regionu během celého 19. století až do 1. světové války. Na dlouhou cestu se vydávaly často celé rodiny pouze se svým skromným majetkem. Jejich pouť začala odchodem pěšky na nejbližší nádraží, poté železnicí do přístavů Brémy či Hamburk a několik týdnů na lodi, odkud putovaly na vozech do vnitrozemí, zvláště do Texasu, kde zakládaly osady Vsetin, Hostyn, Roznov nebo Frenstat. Přestože se jim Texas stal druhým domovem, na svou starou vlast nezapomněli. Snažili se udržovat český jazyk a zvyky.

V březnové přednášce, která se uskuteční 26. března 2019 od 17:00 hodin, se návštěvníci vrátí do časů, kdy byl Rožnov vyhlášeným lázeňským místem. Beseda Rožnov lázeňský bude věnována rožnovským klimatickým lázním, v nichž jedním z důležitých prvků k léčení byl vzduch. Do Rožnova lázeňského vás zavedou autoři stejnojmenné publikace Mgr. Milan Hambálek a Mgr. Lucie Hambálková.

úterý 30. dubna od 18:00 hodin bude přednášková místnost patřit vzpomínkám zuberských ochotníků.  Na léta strávená na prknech, která znamenají svět, zavzpomínají ochotníci Josef Krupa, Oldřich Sedláček, Marie Šíchová. Vzpomínkovým večerem bude provázet paní Zdena Hrachovcová.

Zářijová přednáška – Zubří okem fotografa, která proběhne dne 24. 9. od 18:00 hodin, bude ve znamení fotografií od pana Pavla Czinegeho. Ten zachycuje děje v Zubří již pěknou řádku let a právě díky jeho obrázkům si můžeme uvědomit, jak se Zubří mění a jak děti z fotografií zestárly.  Večer plný fotografií doprovodí pan Pavel Czinege svými vzpomínkami.

Dne 29. října 2018 od 17:00 hodin bude přednášková místnost Muzea Zubří patřit Ing. Františku Šulganovi, který představí neživou přírodu na Valašsku a obzvláště v Zubří. Účastníci se tak seznámí s geologickými poměry našeho regionu a také s geologickou prací pana Václava Němce.

Poslední sedmý večer Muzea Zubří bude věnovaný příběhu 20. století. Dne 26. listopadu od 17:00 hodin proběhne program organizace Post Bellum s názvem Kino, příběh 20. století, který vás zavede do hrůz koncentračních táborů – Terezín, Osvětim a Gross-Rosen. Natočený sestřih rozhovoru s Evou Erbenovou, izraelskou spisovatelkou českého původu přeživší holocaust, okomentuje historik Jan Horník.

Na sedm přednáškových večerů je možné zakoupit po novém roce permanentku v hodnotě 100 Kč. Samostatná přednáška stojí 20 Kč. Změna programu vyhrazena.

Muzeum Zubří i Muzejní rada se těší na shledání v roce 2019.

Erika Ondřejová, MZ