Den města Zubří letos vzdal hold hasičům

Letošní den města Zubří konaný poslední srpnovou sobotu v Klidovém centru Zubří patřil v prvé řadě oslavě hasičů, kteří oslavili již 130 let své existence v Zubří. Vedle atraktivních ukázek jejich činnosti si návštěvníci akce užili mimo jiné vystoupení Xindla X, dlouhou taneční párty s kapelou Showband Pavla Březiny a DJ Dario Snapem či dataprojekci plnou fotografií a videí ze života Zubří.

Oslavy hasičů začaly již ve čtvrtek 29. 8. slavnostním otevřením výstavy Příběh hasičů. Expozice umístěná ve výstavní galerii Petrohrad přibližuje bohatou historii jednoho z nejstarších a nejdůležitějších spolků v našem městě, ale i jeho současnou činnost. Také je doplněna řadou interaktivních prvků, které vás vtáhnout do náročné a obětavé práce každého dobrovolného hasiče. Program pokračoval v sobotu dopoledne, kdy hasiči, jejich hosté a Dechová hudba Zubřanka vyrazili v průvodu ke kostelu sv. Kateřiny. Tam se konala mše za všechny hasiče.

Galerie - hasiči v rámci Dne města Zubří 2024

V rámci odpoledního programu Dne města byl v zadní části Klidového centra připraven bohatý doprovodný program. Již z dálky byla vidět a svou výškou 40 metrů udivovala hasící plošina, kterou přijel představit hasičský záchranný sbor Zlínského kraje ze stanice Valašské Meziříčí. Další moderní techniku pak v průběhu dne ukazovali hasiči ze Zašové, Poličné, Valašské Bystřice a Rožnova p. R. Celých oslav se účastnili také hosté z patrtnerských měst: slovenského Palárikova a německého Rosdorfu, i jednotky stejnojmenných obcí Zubří, z nichž se jedno nachází u Nového města na Moravě a druhé u Trhové Kamenice. V průběhu programu pak místní hasiči předvedli několik atraktivních ukázek. V první z nich se představil kolektiv Mladých Hasičů s klasickým požárním útokem. Za zvuku sirén vyskákali z auta ti nejmenší hasiči, jež sotva udrželi hadice. I tak se jim podařilo vzniklý požár k radosti všech přihlížejících brzy uhasit. V další z ukázek byla předvedena 4 kolová 2 proudní vahadlová stříkačka z roku 1923. Hasiči ukázali jednu ze soutěžních disciplín, a sice plnění 200l barelu, kdy se soutěží, kolik vody se nastříká do barelu v časovém limitu 2 minuty. Dále hasiči v rámci osvěty předvedli, co natropí jen 2 dcl. vody, když vám vzplane olej na pánvičce. K údivu všech po nalití vody vzplanula během chviličky vatra vysoká několik metrů, přitom k rychlému uhašení stačí poklička nebo mokrý hadr. V závěru akce hasiči předvedli účinek tzv. hasící koule, která vybuchuje při dosažení zápalné teploty a vyvrhne hasící prášek na hořící místo.

Hudební program na hlavní stage odstartoval jako vždy precizní Swingband Zubří Jindřicha Dořičáka krátce před druhou hodinou odpolední. Poté již se začala scéna připravovat pro největší hvězdu sobotního dne Xindla X a jeho kapelu. Čekání na něj zpříjemnilo roztomilé vystoupení Bumbrlíků, dětí z MŠ Sídliště cvičícími při Asociaci sportu pro všechny TJ Gumárny Zubří a taky zdravicím starosty Zubří Aleše Měrky a zástupce SDH  Zubří Dušana Konečného. Kolem 16. hodiny se Klidové centrum zcela zaplnilo. Během hodinového vystoupení nezazněla z úst Xindla X snad jediná píseň, kterou by si s ním diváci nezazpívali. Jeden hit střídal druhý a po krátkém přídavku už musela kapela Zubří opustit a rychle odjet na další koncert. V Klidovém centru však zábava neskončila. V podvečer patřilo pódium Ondřeji Fenclovi, jeho kapele Hromosvod a spíše poslechovým písním s poetickým nádechem, jež mistrně doprovázela elektrická kytara, housle, basa, bubny i klávesy. Zešeřilo se, na velké vatře připravené hasiči ze Starého Zubří v zadní části areálu se začaly opékat špekáčky, prázdninová knihovnická pátračka vygradovala losováním o ceny a areál se připravoval na divokou noc.

Galerie Den města Zubří - účinkující, program

Taneční maraton pod širým nebem odstartoval neskutečnou energií nabitý Showband Pavla  Březiny, jemuž vévodila charismatická zpěvačka Monika. Pódium jim patřilo takřka 3 hodiny, v rámci kterých kapela žánrově i geograficky obletěla snad celý svět. Na produkci poslední živé kapely letošního programu Dne města navázala již produkce reprodukovaná,  o kterou se postaral DJ Dario Snape a jeho tanečníci. Lidé tak měli o zábavu postaráno dlouho do noci. Novinkou letošního programu byla instalovaná dataprojekce, která večerní program doplnila o prezentaci fotografií a videí zuberských spolků a organizací. Velké plátno zapůjčené z Klubu pak mohlo posloužit také pro videoklipy, jež provázely Dariovu produkci. Obyvatelům centra je nutné omluvit se za rušení nočního klidu a problémy, které jistě tak velká akce do jejich životů přinesla. Tímto jim děkujeme za toleranci a pochopení.

Galerie Den města Zubří 2024 - občerstvení

Letošní Den města se díky krásnému počasí těšil po celou dobu velké návštěvnosti. O občerstvení se postarali hasiči z dolního konce i ze Starého Zubří, myslivecký spolek a také lokální firmy. U špekáčků tradičně asistovaly dámy ze Svazu žen.  Celou akcí provázel mluveným slovem  s profesionalitou a lidskostí sobě vlastní Tomáš Gross. O výborný zvuk, světla a přípravu pódia se starali chlapi z VAC Agency. Děti se mohly vyřádit na skákacích hradech, nechat si namalovat své obličeje, plnit úkoly připravené Knihovnou a Muzeem Zubří či plnit hasičský kvíz.

Galerie Den města Zubří 2024 - veřejnost

Za přípravou celé akce stojí Město Zubří, především pak chlapi z tzv. „Rychlé roty“, kteří připravují a uklízí celý areál a Odbor kultury a sportu, který se stará o program a účinkující. V letošním roce pak tradiční programovou pomoc místních spolků a organizací nahradila ve velké míře činnost a prezentace hasičů, kteří své výročí oslavili s grácií a šarmem, a kteří v rámci programu připomněli veřejnosti, jak důležitá, prospěšná a občas i zábavná jejich činnost je. A my doufáme, že se jejich řady budou nadále jen rozrůstat.

Foto: Patrik Sikel