Informace o platbě poplatku za komunální odpad v roce 2015 + přehled svozu plastů

22. 1. 2015

Dne 1. 1. 2014 nabyla &uacute;činnosti OZV č. 2/2013, kter&aacute; je st&aacute;le v&nbsp;platnosti, a proto opět přin&aacute;&scaron;&iacute;me v&yacute;klad jej&iacute; nejv&iacute;ce diskutovan&eacute; č&aacute;sti -&nbsp;<strong>čl. 6 - Osvobozen&iacute; a &uacute;levy od poplatku.&nbsp;</strong>&nbsp;...

1) Od poplatku je osvobozena osoba, která se na území města Zubří prokazatelně nezdržuje déle jak 300 dní v roce, i když má ve městě Zubří trvalý pobyt, z důvodu pobytu:

1. mimo území České republiky,
  2. ve zdravotnických zařízeních,
  3. v zařízení sociálních služeb, které jí poskytuje ubytování,
  4. ve školském zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy,
  5. ve výkonu trestu.

(2) Úlevu od poplatku ve výši 50 % mají studenti denního studia, kteří studují a zároveň přechodně bydlí mimo město Zubří po dobu obou semestrů (pololetí) v daném roce.
(3) O osvobození i úlevu dle odst. 1 a 2 je nutno písemně požádat do 28. 2. daného kalendářního roku na Městském úřadě v Zubří a do 15. 11. daného kalendářního roku délku a důvod osvobození či úlevy prokazatelně doložit správci poplatku, jinak na osvobození ztrácí nárok. Správce poplatku může na žádost poplatníka, doručenou do 15. 11. daného kalendářního roku, stanovit delší lhůtu k doložení důvodu pro osvobození či úlevu s tím, že tato lhůta nesmí být delší než do posledního pracovního dne daného kalendářního roku.
(4) Osoba, která splňuje znaky poplatníka podle článku 2., odst. 1) písm. a), také i podle odst. 1) písm. b) vyhlášky, platí poplatek pouze jednou.
(5) Poplatníci, jejichž poplatková povinnost vznikne v roce jejich narození, jsou od poplatku osvobozeni do 31. 12. kalendářního roku, v němž se narodili.
(6) Osvobození od poplatku zaniká, zanikne-li důvod osvobození.

Nadále platí, že již nejsou osvobozeni od poplatku za odpad ti občané, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v  Zubří, avšak přechodně bydlí mimo něj.

Ti studenti, kteří splňují  bod 2, jsou povinni do 28. 2. v každém daném kalendářním roce  o tuto úlevu požádat a do 15. 11. daného kalendářního roku délku a důvod úlevy prokazatelně doložit.
Co to znamená prokazatelně?
Nejjednodušší způsob je předložit potvrzení o studiu. Toto potvrzení většina škol dává vždy na jeden půlrok (semestr), proto je nutné doložit tato potvrzení dvě (jarní a podzimní semestr). Ale je možné dodat i jiné potvrzení, které dokazuje studium na dané škole. Pokud toto potvrzení nebude předloženo, bude automaticky úleva odebrána a poplatek se navýší zpět na původní výši.
Pro zjednodušení tohoto úkonu bude možné vše zažádat a také doložit elektronickou formou. Žádost si můžete stáhnout z webových stránek Města Zubří (v záložce Formuláře). Je však nutné tuto žádost si vytisknout, vyplnit, podepsat, naskenovat a poslat zpět. Potvrzení o studiu je možné taky naskenovat a poslat. Vše zasílejte na adresu Gazdikova@mesto-zubri.cz.
Je nutné ještě upozornit, že občané mají zákonnou povinnost se k poplatku nejen přihlásit, ale i z něho odhlásit, a to hlavně při změně trvalého bydliště!
Úplné znění OZV najdete na webu Města Zubří.

Termíny svozů plastů a nápojových kartonů v roce 2015
Plasty – pytlový sběr

2. 1. 13. 2. 13. 3. 10. 4. 8. 5. 5. 6.
3. 7. 14. 8. 11. 9. 9. 10. 6. 11. 4. 12.

Nápojové kartony – pytlový sběr

2. 1. 13. 3. 8. 5. 3. 7. 11. 9. 6. 11.

Eva Gazdíková – odbor výstavby