Nápady pro Zubří 2. ročník

Nápady pro Zubří - 2. ročník

Nápady pro Zubří

Participativní rozpočet města Zubří

Participativní rozpočet je forma demokratického rozhodování, kdy mají jednotlivci možnost navrhnout způsob využití části veřejných financí ve prospěch určité oblasti nebo komunity. Umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji svého města. Zastupitelstvo města vymezí část peněz z ročního rozpočtu a obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit. Společné návrhy pak předkládají radnici k posouzení z hlediska realizovatelnosti. Vyvrcholením je hlasování o tom, které návrhy obyvatel má město realizovat.

Cílem participativního rozpočtu není jen rozdělení určitého množství peněz, ale jeho smyslem je vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, pracují či studují. Ukázat lidem, jaké jsou možnosti města i jak se mohou na tvoření města podílet, a také naučit radnici způsobu, jak občanům naslouchat a jak s nimi efektivně a konstruktivně komunikovat.

V rámci našeho participativního rozpočtu – Nápady pro Zubří – je pro rok 2023 schválena částka do výše 150 000 Kč na jeden návrh. Podat návrh může každý občan města Zubří ve věku 15 let a starší (ročník 2007 a níže), a to v libovolném množství v rámci celého území města. Chceme zapojit i mladé lidi, kterým sice chybí zkušenosti, ale na druhé straně netrpí stereotypem a mají neotřelé nápady. Zároveň tím vzbudíme zájem mladých lidí o jejich okolí, město a veřejné záležitosti. Obecně by participativní rozpočet mohl přispět k tvorbě aktivní občanské společnosti v našem městě.

Veškeré informace a formulář pro Váš projekt naleznete ZDE.

Anna Oplatková, Aleš Měrka, Matěj Mizera