Neživá příroda v Zubří a okolí - pozvánka na přednášku a následnou výstavu

30. 3. 2015

Neživ&aacute; př&iacute;roda v&nbsp;Zubř&iacute; &ndash; to je n&aacute;zev hned pro dvě akce, kter&eacute; jsou Odborem kultury a sportu Města Zubř&iacute; připravov&aacute;ny na duben. Neživou př&iacute;rodu na&scaron;eho regionu představ&iacute; Luk&aacute;&scaron; Maceček nejprve v&nbsp;r&aacute;mci předn&aacute;&scaron;kov&eacute;ho cyklu Křeslo pro hosta (čtvrtek 2. 4. 2015 od 17.30 hod.), o t&yacute;den později se pak otevřou dveře Muzea Zubř&iacute; (Petrohradu) pro v&scaron;echny n&aacute;v&scaron;těvn&iacute;ky stejnojmenn&eacute; v&yacute;stavy. <br> &nbsp;

Expozice Neživá příroda v Zubří a okolí seznamuje návštěvníky s geologickými poměry našeho regionu, které jsou výsledkem procesů trvajících v řádu stovek miliónů let. Součástí výstavy jsou ukázky hornin, minerálů a zkamenělin typických pro tuto oblast. Z vystavených paleontologických exponátů stojí za zmínku nálezy otisků ježovky Dactylodiscus beskidensis SLACZKA z lokality Randúsky v Zubří. K prohlédnutí budou i fotografie a kopie map souvisejících s geologickou tématikou. Výstava je doplněna o interaktivní prvky, kde si návštěvníci mohou formou pokusů vyzkoušet a prohlédnout průběh některých geologických dějů.

Převážná většina exponátů vystavených na výstavě o neživé přírodě v Zubří a okolí pochází z mineralogické sbírky Muzea Zubří.  Tato sbírka byla pořízena v roce 2004 od amatérského sběratele pana Václava Němce, který dlouhodobě prováděl povrchový sběr v zuberských lokalitách: Březovec, Lipůvka, Dropávka, Porubky, Ostrý, Olšovec a Obecník. Přes 1000 nálezů pak nechal vybrousit a celé roky řádně uchovával a evidoval.  Vytvořil tak ucelený mineralogický soubor vypovídající o místních geologických poměrech.

PŘEDNÁŠKA „NEŽIVÁ PŘÍRODA ZUBŘÍ“ V CYKLU Křeslo pro hosta

přednáší Lukáš Maceček
Klub Zubří, čtvrtek 2. 4. 2015 od 17.30 hod.
Vstupné: 30 Kč

VÝSTAVA „NEŽIVÁ PŘÍRODA ZUBŘÍ“

Muzeum Zubří –"Na Petrohradě" 9. 4. 2015 -   2015
Vstupné: dobrovolné