Nová motorová stříkačka pro JSDH Staré Zubří

19. 9. 2019

Za podpory fondu Zlínského kraje, sekce ROZVOJOVÉ PROGRAMY A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ, program DOTACE OBCÍM PRO JEDNOTKY SBORŮ DOBROVOLNÝCH HASIČŮ OBCÍ ZLÍNSKÉHO KRAJE RP12-19 pro rok 2019, byla v minulých dnech pro JSDH Staré Zubří zakoupena přenosná motorová stříkačka PS 12/1,9 Sport.

Přenosná motorová stříkačka, kterou JSDH Staré Zubří doposud používala, je starší 30 let. Její výkon a spolehlivost je daleko za vyžadovaným standardem. Fungovala jen díky pečlivé údržbě, ani to však už pro její další využití nestačilo. Případná oprava stříkačky by byla neefektivní a beztak by překročila hranici 100 tis Kč s tím, že výkon by se nezvýšil. Propočet nákupu repasované stříkačky vycházel také na cca 140 tis Kč, pořád by se ovšem jednalo o starší techniku, do jejíž dalších oprav by musela jednotka investovat. Ekonomicky nejvýhodnější se jevil nákup stříkačky nové.

Zlínský kraj poskytnul na zakoupení stříkačky 90 000 Kč, když nákupní cena činila 185 500 Kč. Zbytek byl financován z rozpočtu města Zubří.

Přenosná motorová stříkačka je využívána při praktických cvičeních sboru v okrsku, při každoroční povinné soutěži v požárním sportu a také při pohárových soutěžích. Nejdůležitější použití je samozřejmě pro možnost součinnosti s ostatními sbory při případné dálkové přepravě vody k místu požáru při zásahu. Jelikož jednotka není vybavena vozidlem s cisternou, je tento prostředek zásadním pro efektivní činnost při požáru.

Zlinsky