Prázdniny v Muzeu Zubří

7. 7. 2017

PRÁZDNINOVÁ OTEVÍRACÍ DOBA MUZEA ZUBŘÍ

Pondělí:              14 -18 h.
Úterý:                  9 -11 h.
Středa:                 Zavřeno
Čtvrtek:               9 -11 h.
Pátek:                   14 -18 h.
Sobota:                9 -11 h. a 16 – 18 h.
Neděle:               9 -11 h. a 16 – 18 h.

MUZEUM ZUBŘÍ – ZÁKLADNÍ INFORMACE

Muzeum Zubří
Hlavní 824, Zubří Tel: 702 183 234
E-mail: muzeum@mesto-zubri.cz
Expozice Muzea Zubří - prázdninová nabídka:
  • komentované prohlídky
  • zuberská výšivka
  • archeologické nálezy z hradu Rožnov
  • mineralogická sbírka s polodrahokamy ze Zubří
  • historická sbírka – 1. a 2. světová válka, ale i každodenní život v obci
  • muzejní hernička  pro malé i velké návštěvníky
  • fotokoutek
  • geocashing
  • turistické vizitky: Zubří, Muzeum Zubří
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Stálá expozice Muzea Zubří

Nová expozice Muzea Zubří, která je umístěná ve veřejnosti přístupném depozitáři na Hlavní ulici, č.p. 824, zachycuje nejen historii Zubří a vyhledávané práce zuberských vyšívaček, ale také představuje překvapivě bohatou archeologickou či mineralogickou sbírku.
Vlastivědné zaměření expozice dává každému návštěvníkovi vybrat si, co je jeho srdci nebližší. Přesto jádrem expozice zůstává zuberské bílé vyšívání. V minulosti zuberské výšivky učarovaly např. i Tomáši Baťovi, který je nakupoval a využíval jako darů při svých cestách do Ameriky. Dnes nás zuberská výšivka nadchne svou jemností, čistotou a krásou. Zuberská výšivka je fenomén, který je díky učitelkám zuberského vyšívání v Zubří dosud živý.
Expozice Muzea Zubří se však může pochlubit i zrestaurovanými nálezy ze středověkého hradu Rožnov, polodrahokamy z relativně bohaté mineralogické sbírky, paleontologickými nálezy, historickými fotografiemi, dokumenty a dalšími artefakty mapující minulost našeho regionu či nelehké osudy místních lidí.

Představení novinek z Muzea Zubří

V průběhu letních prázdnin bude Muzeum Zubří veřejnosti zpřístupněno kromě středy každý den. V rámci komentované prohlídky se návštěvníci seznámí se sbírkami muzea i stručnou historií obce. Nudit se nebudou ani malí návštěvníci. „Ve Vzdělávacím centru Jana Koláčka jsme pro děti připravili historické hry, které jsme obdrželi ze soukromé sbírky. Děti si tak mohou vyzkoušet, jak si děti na Valašsku hrávaly dříve. Vedle toho si zde mohou i dospělí návštěvníci například zkusit poskládat poměrně složité puzzle s motivem zuberské výšivky, které krásně dokumentuje složitost a pracnost tradičního bílého vyšívání.“: prozradila Erika Ondřejová, která spravuje místní muzeum.
Dále upozornila na nový fotokoutek, v kterém se mohou návštěvníci vyfotit jako pár ve valašském svatebním kroji. K tomuto účelu je připraveno také několik textových variant, které mohou tuto originální fotku doplnit, jako: „Tož sme sa vzali.“, „Vdolky su tu výborné“ „Aj starý opálený peň je pěkný, když ho přistrojí.“ , apod.
V prostorách muzea přibyla nově také mapa, v níž mohou návštěvníci špendlíky označit, odkud do Zubří přijeli.
Podobně jako v loňském roce je vstup do Muzea zdarma. Vstupné je pouze dobrovolné.

Expozice Muzea Zubří je v budově č. 824 na Hlavní ulici v Zubří zpřístupněna veřejnosti již od loňského března. Za tu dobu ji shlédlo přes 1000 návštěvníků, mezi nimiž nechyběli ani hosté ze zahraničí.  K vidění je stálá expozice, v rámci které se můžete těšit krásou zuberské výšivky, ale také shlédnout překvapivě bohaté sbírky historické, mineralogické či archeologické.  Na prázdniny Muzeum Zubří podobně jako v loňském roce rozšířilo otevírací dobu a připravilo několik novinek jako je muzejní hernička nebo fotokoutek.