Rozsvícení vánočního stromu v Zubří ve znamení Ladovské zimy

Vzduchem se mísí lehounké vločky sněhu, jež na své cestě k zemi potkávají libé tóny vánočních písní. Na nedalekém kopečku bobuje a sáňkuje několik desítek dětí, jež pravidelně odbíhají k stánku u vyřezávaného betléma občerstvit se voňavým karamelovým čajem. Ve vzduchu voní svařák, grog i trdelníky, v knihovně pak vánoční perníčky. S dětí jde cítit trocha napětí, zda se objeví i Mikuláš se svou andělsko-pekelnou družinou. Až Ladovská atmosféra tak provází letošní rozsvícení vánočního stromu, které v Zubří tradičně patří první adventní neděli (letos 3. 12. 2023).

Za touto rouškou romantiky se však schovává spousta práce a nervů, protože sníh, který celý víkend doslova zasypával většinu naší republiky, způsobil nemalé starosti. Proto je v prvé řadě na místě poděkovat všem, kteří se na jeho odklízení v centru, ale i mimo něj podíleli. Vedle „Rychlé roty“ z města a firmy, která to má na starost, to byli i technici a zvukaři akce (Radek Majer a Kuba Majtáň), kteří si dokázali v největší nouzi sehnat pomoc i na tuto neočekávanou nadílku.

Samotný program na jevišti začal krátce po půl čtvrté úžasným setem vánočních písní v podání Zbyňka Ternera a jeho bandu. A protože sám Zbyňa svým nachlazeným hlasivkám už tolik nevěřil, pozval si na pomoc úžasnou zpěvačku Dinu Sedláčkovou z Ostravy. To už se v knihovně o zábavu dětem staraly dámy ze Svazu žen a naše knihovnice. Zdobily se zde v atmosféře pohody a hlavně v příjemném teple perníčky a vyráběly přáníčka a jmenovky na dárky. Ženy, které nezdobily, pak opanovaly stánek u dřevěného betléma, kde nabízely dětskou i dospělou variantu voňavého karamelového čaje. Hned vedle nich pak naše muzejnice Erika vyráběla s dětmi dřevěné ozdoby na vánoční stromečky. Tyto ozdoby byly ale tak trochu za odměnu, pro všechny, kteří dokázali odpovědět na její záludné otázky věnované adventním zvyklostem. Nápovědy pak zdobily cestu od pódia u centra až k betlému.

Po té, co pódium opustil Zbyňa Terner a jeho kapela, přišly na řadu především naše zuberské děti. První set patřil početné krojované skupině Beskyďáků, kteří svými koledami tradičně probudili kouzlo těch pravých valašských vánočních svátků. Po jejich písničkách i tancích se ozvalo několik tajemných děsivých tónů a prostor u pódia se obarvil červeným dýmem. Poprvé se nám tak na akci zjevili čerti, naštěstí v těsném sledu vše zjemnil příchod andílků s Mikulášskou nadílkou. Toto překvapení měla na svědomí zuberská divadelní Spona pod vedením Katky Gazdové. Moderování celé akce se zhostila s grácií sobě vlastní Zuzana Kalinová, která dokázala mimo jiné i velmi mile uklidnit děti, které se pochopitelně některých čertů dost bály.

Už se pomalu blížil okamžik rozsvícení stromečku a to je v Zubří vždy čas pro příchod a vystoupení dětí z místních Mateřských školek. Nejprve tak pódium opanovala doprovodná harmonika Vlaďky Janoškové, ale hlavně její dětský starozuberský sbor z MŠ Duha, a následně už děti z MŠ Sídliště. Tato školka stála u zrodu tradice rozsvícení vánočního stromu v Zubří, a proto jí každoročně náleží i činnost nejzodpovědnější, a sice odpočítávání. Po té, co děti spolu s paní učitelkou Anetou Kovářovou odzpívali tři krásné vánoční písničky, přišel jejich důležitý čas. Něco však bylo tento rok přeci jenom trochu jinak. Znovu zazněly zvonečky a pozorným divákům a posluchačům neuniklo, že proskleným výtahem se dolů k zemi snášel sám Mikuláš. Ten v doprovodu své družiny došel ke stromu a za pomocí počítajících dětí v ten správný čas pokynul holí a vánoční strom v Zubří se mohl zase po roce rozzářit.

Kouzlo zimy, které očarovalo letošní rozsvícení stromečku, umocnilo atmosféru nadcházejících svátků a doufáme, že na tento den budou hlavně děti ještě dlouho vzpomínat.

Lenka Přečková

Foto: Patrik Sikel