Tisková zprava - „Protipovodňová opatření města Zubří“

28. 3. 2022

Před koncem března 2022 byla ukončena realizace protipovodňového varovného informačního systému pro město Zubří. Projekt s názvem Protipovodňová opatření města Zubříje financován z prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu životní prostředí – specifický cíl 1.4 – Podpořit preventivní protipovodňová opatření, aktivita 1.4.3 – Budování a rozšíření varovných, hlásných, předpovědních a výstražných systémů na lokální úrovni, digitální povodňové plány. Celkové způsobilé výdaje na projekt jsou přibližně 7,73 mil. Kč, z toho samotná dotace činí 5,41 mil. Kč. Město Zubří investuje z vlastního rozpočtu pouze 30 % z celkové ceny, tj. 2,32 mil Kč. Projekt obsahuje dvě základní části: zpracování doplnění Digitálního povodňového plánu města a vybudování Varovného informačního systému na území města Zubří.

Digitální povodňový plán města Zubří ulehčí práci povodňové komise, protože obsahuje všechny nutné informace na jednom místě, a to jak v elektronické, tak písemné formě. Je to důležitý nástroj povodňové komise v době mimořádné události, jakou je povodeň. Navíc tak město Zubří splnilo náležitosti, které jí ukládá zákon č. 254/2001 Sb., vodní zákon, ve znění pozdějších předpisů, který ukládá každé obci povinnost mít zpracovaný aktuální povodňový plán.

Tento dokument je již nově k dispozici jako odkaz na stránkách města Zubří, rsp. na adrese https://www.portalobce.cz/povodnovy-plan/zubri/ . Zde můžete nalézt kompletní informace, včetně nového varovného informačního systému.

Dále v rámci varovného informačního systému byly instalovány nové bezdrátové hlásiče v celkovém počtu 173 ks, které ozvučí území celého města včetně vzdálených místních částí i v místech, kde nebyl doposud žádný prvek varování a vyrozumění. Na základě tohoto opatření dojde ke značnému zkvalitnění informování obyvatelstva na celém území města Zubří v případě vzniku mimořádné události, nejenom povodně. Varovný informační systém města Zubří bude zálohován v případě výpadku elektrické energie a zároveň bude připojen na celostátní Jednotný systém varování a vyrozumění, který provozuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Podstatnou funkcí varovného systému je i jeho možnost využití jako bezdrátový rozhlas, který tak do obce přinese další informační medium pro šíření informačních zpráv pro obyvatele města. Vybudováním varovného systému s funkcí obecního rozhlasu s propojením na složky integrovaného záchranného systému vzniknul moderní protipovodňový varovný systém, který bude sloužit občanům města nejen v případě povodní, ale jakékoli mimořádné události. Pořízením varovného systém města Zubří tak naplnila povinnosti zákona                        č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému, ve znění pozdějších předpisů, dle kterého starosta města musí zajistit varování a vyrozumění obyvatelstva v případě vzniku mimořádné události. Navíc se jedná o nejmodernější digitální komunikační systém, který umožňuje do budoucna připojit další environmentální monitory prostředí (měření hlučnosti, prašnosti, CO2 ve školách, školkách atd), nebo tzv. systémy pro chytré města jako jsou např.  monitory parkování, ochrana městského majetku apod.

Město tím získalo moderní bezpečnosti komunikační systém, který je možné také rozšířit o chytrý rozhlas, který bude posílat informace pro občany na mobilní aplikaci, emailem nebo prostřednictvím sociálních sítí, přičemž splňuje požadavky současné legislativy a je připraven pro další budoucí širokospektrální využití.

Do 10. května 2022 bude probíhat zkušební provoz, v průběhu, kterého bychom chtěli hlásiče vyladit tak, aby optimálně plnily svůj účel. Každý jednotlivý hlásič se dá prostřednictvím vzdáleného přístupu ovládat a vyladit. Proto prosíme občany, aby tento zkušební provoz využili k danému účelu, a v případě nedokonalosti vyladění připomínky zaslali panu Radku Janoškovi, vedoucímu OV města Zubří, tel. 571 757 062, nejlépe však e-mailem na adresu janosek@mesto-zubri.cz