V Zubří se na dni města cestovalo po světě

12. 9. 2018

Zuberské centrum tento víkend žilo kulturou. Nejprve v pátek 7.září 2018 oslavila Dechová hudba Zubřanka své 110. výročí po boku svých přátel z regionálních dechových souborů a vzácných hostů z Žádovic. V 17 hodin se za hudebního doprovodu Františka Segrada otevřela ve výstavní galerii Petrohrad fotografická výstava Josefa Bosáka Kus arménské duše. A v sobotu 8.9.2018 se celé Zubří vydalo v rámci svého dne města na cestu kolem světa plnou exotických rytmů, tance i multikulturní zábavy.

ODPOLEDNE S DECHOVKOU

Po letech se znovu v Zubří pod lipami rozezněla dechová hudba. U příležitosti výročí 110 let DH Zubřanka uspořádal tento spolek ODPOLEDNE S DECHOVKOU. Uskutečnil se v pátek 7. září v Klidovém centru. První tóny zazněly z pódia ve 14:30 hodin, kdy program otevřela po úvodním slovu starosty a kapelníka Zubřanky Jarka Mužíka muzikanti z Valašské Bystřice. Další hudební blok patřil Horňanům z Horní Bečvy. Pozdní odpoledne ozdobili naši oslavenci – Dechová hudba Zubřanka. Závěr večera obstarali krojovaní ŽADOVJÁCI, kteří v minulosti získali i Zlatou křídlovku. Celou akci doprovodila výstava umístěná přímo v areálu Klidového centra, která představila dlouhou historii dechové hudby v Zubří. Cestu do klidového centra si našlo asi 300 návštěvníků, kteří po skončení akce odcházeli s úsměvem na tváři a pohodou v duši.

DEN MĚSTA ZUBŘÍ – CESTA KOLEM SVĚTA

Letošní den města Zubří patřil netradičně cizím kulturám. Zatímco v letech minulých bývalo zvykem představovat především místní tradice, muziku a zvyky, letos celé rodiny putovaly napříč kontinenty. Dopomohla jim v tom hudba, tanec, hry i doprovodný program v přilehlé knihovně a výstavní galerii Petrohrad. Hudba zněla „na střídačku“ ze dvou protilehlých pódií.

Na úvod programu v nevděčnou dobu krátce po obědě zahrála místní formace Elubic, která svou skromnou půlhodinku bezezbytku naplnila pohodovými popovými i folkovými hity ozdobenými sytým hlasem Míši Valchařové.  Poté již pódium patřilo zuberským házenkářům, kteří svým fanouškům představili dresy pro novou sezónu a rozloučili se před odjezdem na první zápas letošního ročníku extraligy. Na hlavní scéně se ve 14 hodin rozezněly především kytary a mužné vokály v podání pánů muzikantů z kapely s příznačným názvem LEGENDY SE VRACÍ. Petr Šiška a jeho parťáci střídali rockové hity jeden za druhým. Nejeden z návštěvníků si posteskl, že tento koncert nezní až na večer a s reakcí návštěvníků akce je více než jasné, že „Legendy“ se do Zubří musí znovu vrátit. Dalším zcela výjimečným zážitkem bylo vystoupení tanečnic z daleké Ugandy za doprovodu bubeníka Tomáše Ondruška. Ne každý den může člověk takto z blízka a autenticky vidět kulturu exotické země jako je Uganda. Vedle rytmů, tanců, zpěvu a představení některých zvyků měli návštěvníci akce také možnost zakoupit si originální ugandské šperky a výrobky. Výtěžek z prodeje následně putoval na podporu charitativních projektů v Ugandě. Lehké africké rytmy následně vystřídaly rytmy z celého světa v podání skvěle sehraných bubeníků pod vedením Iva Batouška, kteří vystupují pod jménem Jumping Drums. Po této bubenické smršti již bylo na čase přidat také trochu melodií. O naprosto pohodovou letní atmosféru se proto následujících 45 minut starala zlínská parta Reggay, která nás alespoň v duchu přenesla do slunné Jamajky. Další energií nabitý koncert odehrál Bombarďák, lépe řečeno tři bombarďáci. Herecké kořeny těchto muzikantů po chvilce začaly prorůstat do muziky a tak se děti i jejich rodiče dočkaly velké bigbeatové a interaktivní show. To už se areál Klidového centra pomalinku ponořil do tmy, i proto pak mohly překrásné kostýmy tanečnic ze skupiny Shaharazad vyniknout v příjemném barevném nasvícení. Tanečnice postupně předvedly tradiční tance z Orientu, Tahiti i daleké Brazílie. Kořením večera pak bylo společné tancování s dobrovolníky, převážně pak s houfem tancechtivých dětí, které dychtivě očima visely na tanečnicích a snažily se jejich pohyby opakovat.  Závěr večera patřil legendárním hitům, které z úst Davida Kollera, Roberta Kodyma či Lenky Dusilové zná opravdu každý. V Zubří je skvěle interpretovala pražská kapela Lucie revival, která si nemohla místní atmosféru a lidi v publiku vynachválit. Po třech přídavcích této rockové nálože se u protilehlého pódia mohla spustit závěrečná diskotéka.

Program letošního dne města nebyl ani zdaleka jen o muzice.  V průběhu celého odpoledne mohly děti absolvovat svou cestu napříč světadíly. Prostřednictvím her a soutěží si hráli a plnili úkoly inspirované různými kulturami, a to v areálu Klidového centra, v indiánském tee-pee, v městské knihovně i ve výstavní galerii Petrohrad, kde kromě toho také mohli shlédnout výstavu fotografií Josefa Bosáka Kus arménské duše. V knihovně probíhalo cestopisné promítání a povídání se zajímavými osobnostmi. Ugandu zde představil Tomáš Ondrušek, na Nový Zéland jste se mohli vydat s Tomášem Harabišem a celý svět jste mohli vidět z ptačí perspektivy díky unikátním záběrům Jaroslava Jindry, jehož dílo je známo z pořadu České televize Na cestě. S přicházejícím večerem byl v místě akce zapálen oheň, u nějž si mohli návštěvníci akce opéct špekáčky a posedět s přáteli.

Na Dni města Zubří se organizačně vedle pracovníků města podíleli členové organizací a spolků. O pohoštění a občerstvení se mimo jiných starali oba sbory dobrovolných hasičů a myslivecké sdružení Březovec. S úkoly pro děti pomohli obě Mateřské školy i hasiči ze Starého Zubří a tradiční pomoc s opékáním špekáčkům nabídly dámy ze Svazu žen.