Zuberské kulturní léto vyvrcholí 27. a 28. 8. v Klidovém centru

26. 8. 2021

Kulturní léto bude v Zubří zakončeno v pátek a sobotu posledního prázdninového víkendu. V Klidovém centru zase po roce vyroste zázemí s velkým pódiem, ale také řadou stanů a stánků, které poskytnou zázemí pro občerstvení a zábavu. Doufáme, že na své si v průběhu víkendu přijdou všichni, od dětí až po seniory. Po oba dny se bude slavit 100 let od založení knihovny v Zubří.

Pátek 27. 8. 21 nejen s Milanem Drobným

Den před oficiálním Dnem města Zubří už to bude v Klidovém centrum znovu kulturně žít. Na své si přijdou především senioři, ale večerní zábava s kapelou Koridor jistě osloví i mladší ročníky. Pomyslnou třešinkou na dortu pátečního programu bude vystoupení Milana Drobného s kapelou NADROBNO. Tento koncert je symbolicky věnován jubilantům našeho města, kteří o svůj tradiční kulturní dárek od Města Zubří v roce 2020 a 2021 přišli. V rámci programu bude také slavnostně otevřena výstava věnovaná stoletému výročí místní knihovny.

15.00 hodin – Dechová hudba Zubřanka

16.00 hodin – Vernisáž výstavy STOLETÍ ZUBERSKÉ KNIHOVNY

16.15 hodin – OK Country (Valašské Meziříčí)

18.00 hodin – MILAN DROBNÝ + NADROBNO

19.00 hodin – KORIDOR Acoustic

 

DEN MĚSTA 2021

Letošní Den města v Zubří se ponese v duchu návratů. První z nich je návratem o 100 let nazpátek, kdy v Zubří byla založena veřejná knihovna. V duchu oslavy knih a literatury se proto ponese celý doprovodný program včetně výstavy, kterou připravují knihovnice ve spolupráci s Muzeem Zubří na Petrohradě. Další návraty jsou vesměs hudební, přičemž vrcholem by měl být alespoň pomyslný návrat fenomenálního Fredieho Mercuryho díky revivalové show ze Slovenska.  Zatímco ostatní vystupující se do Zubří vrací po delší či kratší době, zcela poprvé se zde představí písničkář Petr Lüftner, který vás bude také celou akcí mluveným slovem provázet. Návrat, který je pro tento rok zcela zásadní, se ale netýká ani historie ani hudby. Všichni totiž doufáme, že se symbolicky také vrátíme k normálnímu životu plnému živé kultury, setkávání a zábavy.

ORIENTAČNÍ PROGRAM

15.00                     Zahájení akce

15.00 – 18.00      Výstava STOLETÍ ZUBERSKÉ KNIHOVNY

15.00 – 18.00      100 let knihovny – program pro děti – knižní týpí, soutěže, hry, kvízy

15.30                     FARAON – zuberská bigbeatová legenda

16.30                     Vyhlášení soutěže o nejkrásnější záložku

17.00                     PETR LÜFTNER s kapelou – písničkář, moderátor a lesník z Ústí n. L.

18.00                     Knihomolská tombola

18.30                     ŠAJTAR - Multižánrová hudební skupina

19.30                     Co pamatují zubři v Zubří – představení naučné stezky

20.00                     QUEENSHOW (SK)

21.30                     DOCUKU - folklor-beat  z Val. Meziříčí

 

Doprovodný program ve znamení oslav knihovny

V rámci doprovodného programu dne města, který je letos věnován oslavám knihovny, si přijdou na své i děti. V areálu Klidového centra vyroste knižní týpí, kde děti dostanou nejen knižní tipy, ale také soutěžní kartičky. S nimi se mohou vydat na knihomolské putování po jednotlivých stanovištích, s kterými nám bude pomáhat MŠ Sídliště. Za každé splnění úkolu budou děti odměněny drobnými cukrovinkami nebo odměnami, kromě toho budou všechny kartičky slosovatelné v knihomolské tombole, která bude vylosována po 18 hodině. Na jevišti vyhlásíme také výherce soutěže o nejhezčí záložku a dočkáme se křtu nové vyřezávané knihovnické lavičky. Ta bude dopracována řezbářem Romanem Mikušem před zraky veřejnosti v průběhu dne města. Součástí programu je také již několikrát zmiňovaná výstava ke stoletému výročí knihovny, otevřená v prostorách na Petrohradu.

Představujeme účinkující pro oba dny

 

Dechová hudba Zubřanka

Domácí Dechová hudba (DH) Zubřanka je nejstarším dosud hrajícím hudebním tělesem v Zubří, k letošnímu roku se může pochlubit již 113 lety společného hraní.  Začátkem tohoto tisíciletí pevně převzal taktovku Jaroslav Mužík, který dechovku vede dosud. Kapela čítá asi 16 členů, věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším činí přes 60 let. Kromě valašských lidových písniček hraje Zubřanka také jihomoravské lidovky a skladby Metoděje Prajky, které jsou známé po celé Evropě.

OK Country

Valašskomeziříčská kapela hraje převážně klasickou country muziku, ale občas zabrousí i do folku či do interpretace několika irských písní. Mají také pár vlastních folkových písní, jejichž autorem je kapelník Lojza Krutílek. Vzhledem k repertoáru jsou předurčeni k hraní spíše pro starší generaci. Hrají ve složení Alois Krutílek (zpěv, 12strunná kytara, foukací harmonika), Antonín Ernest (zpěv, basová kytara, kontrabas), Jindřiška Letáková (sólový zpěv, perkuse) a David Matalík (mandolína, banjo, flétna, dobro).

Milan Drobný + NADROBNO – koncert nejen pro jubilanty

 Koncert Milana Drobného věnuje Zubří symbolicky všem jubilantům, kteří své „velké“ narozeniny slavili v průběhu let 2019 a 2020. Společenská komise ve spolupráci s odborem kultury pro své oslavence každým rokem připravovala koncert v Klubu Zubří. Vzhledem k pandemii a opatřením, které ji provázejí, bylo rozhodnuto, že v toto nelehké období nebudeme seniory zbytečně vystavovat riziku.  

 Nová kapela Nadrobno, nové aranžmá písní, nový zvuk, který obstarají Petr Znamenáček (kapelník, kytara), Pavel Holík (sólová kytara, zpěv), Láďa Zaňka (cajon), Milan Drobný (zpěv, akustická kytara 6 i 12strunná). Uslyšíte Milanovy nestárnoucí hity jako Kočka, Kytky se smály, Boubín, Ztrácím svou lásku a mnohé další, jako i nové pecky z posledního CD. Písně Milan prokládá humornými i peprnými příběhy ze své letité praxe, takže se máte určitě na co těšit a užijete si příjemnou zábavu. A bude-li chuť, můžete si s nimi zazpívat.

Koridor Acoustic

Závěr pátečního programu už bude patřit širší posluchačské veřejnosti a bude sloužit jako pozvánka na sobotní DEN MĚSTA. Jedná se o akustický projekt populární rockové skupiny KORIDOR.

Složení: Radek Nohavica (sólový zpěv, flétny, perkuse), Pavel Němec (akustická kytara, zpěv) a Karel Piskoř (klávesové nástroje).

Kapela vám přestaví vlastní tvorbu v akustickém aranžmá. Máte se na co těšit, určitě to tradičně pořádně rozbalí !

 FARAON (15.30)

Pánové Ivan, Petr a Radoš Dořičákovi oživili činnost legendární kapely, která pod názvem Phantoms začínala už v roce 1960, křtem alba ALIGÁTOR v roce 2015. Od té doby nás svým osobitým bigbítem baví téměř na všech akcích města. Zazářili například při udílení cen Sportovce roku před očima samotné Věry Čáslavské. O čtyři roky později na Dnech města představili nové album „Do nebe ne…!“ a poprvé veřejně zahráli svou „Zuberskou hymnu“.  Dobu pandemie si (dokud to šlo) krátili novým koníčkem – natáčením videoklipů, které se na platformě YouTube těší zájmu, jaký legendární zuberští muzikanti vůbec nečekali.

 

PETR LÜFTNER (17.00)

písničkář – moderátor – lesník z Ústí nad Labem

Český písničkář z Ústí nad Labem se doprovází většinou na akordeon, kterým se snaží vyvracet předsudky o tom, že tahací hamonika patří především do hospody. Hraje protestsongy, písničky romantického charakteru i k pobavení. Jeho tvorba je nasáklá atmosférou severních Čech. První klip „Ty jsi to Ústí“ mu zajistil mediální zájem i první velké vystoupení, kde se v roce 2013 seznámil s Xindlem-X. Ten jej o pár měsíců později vzal coby předskokana na své turné. V roce 2016 spatřilo světlo světa za spolupráce s Good Day Records první album. 

 V Zubří se Petr Lüftner představí ve dvou rolích. V první řadě nás provede programem coby moderátor. Zkušenosti pro moderování nasbíral nejen spoluprací se stanicí Český rozhlas Sever, pro kterou již 4. rokem připravuje samostatný pořad „Hudební hledání Petra Lüftnera“, v němž představuje méně známé interprety, ale také méně známá díla již zaběhlých hudebníků.  Kolem 17.00 hodiny večer pak vystoupí se svou kapelou, kterou tvoří hudebníci Jiří Staněk (akustická a elektrická kytara, cajon, vokály) a Marek Mrvík (baskytara). Oba jsou protřelí spoluprací s Big bandem Severočeského divadla i Činoherním studiem v Ústí nad Labem, ale také dalšími hudebními projekty.

 ŠAJTAR (18.30)

Multižánrová hudební skupina

Ostravská skupina, založená již v roce 1997, prošla různými žánrovými změnami od folklóru přes folk až k dnešní rockové podobě, která je někdy nástrojově rozšířená o cimbál. Zúčastnila se stovek akcí, nejen v České republice, ale i v zahraničí: Rusko, Japonsko, Čína, Anglie, Irsko, Lucembursko, Holandsko, Belgie, Německo, Švédsko, Polsko, Slovensko, Chorvatsko, Maďarsko, Řecko, Kazachstán, Ukrajina. Kapela Šajtar má v repertoáru vlastní písně, v rámci koncertního programu ale také hraje mezinárodní hity od 60 let po současnost.

 ​QUEENSHOW (sk) (20.00)

Show, která vás vtáhne svým provedením a reálným zvukem legendy QUEEN.

Kapela přináší nestárnoucí hity světoznámých interpretů, především pak největší hity skupiny Queen. V Queenshow všichni muzikanti přinášejí posluchačům co nejvěrněji živé koncertní zvukové a vizuální provedení fenomenální britské skupiny Queen. Jejich dobře známé skladby jako Bohemian Rhapsody, I Want To Break Free, Under Pressure, Radio Ga Ga a mnoho dalších vyžadují preciznost po hudební i technické stránce. Proto skupina Queenshow hraje na přesné kopii kytary Red Special, kterou pro ně ve Francii vyrobil gitarár Mickaël Dansan. Jedinečný kytarový zvuk Briana Maye dotváří jeho stejná efektová sestava. Akustické písně jsou hrány stejně jako u skupiny Queen na původní 12strunné akustické kytaře Ovation Pacemaker 1615. Písně z 80. let jsou obohaceny o zvuk legendární Yamahy DX7 a analogového syntetizátoru Roland Juno 60. Díky charakteristickým a dobovým kostýmům, které mohou fanoušci vidět na koncertech Queenshow, je tak vizuální zážitek umocněn. Pro Queenshow je to čest vzdát hold hvězdě, která si získala srdce fanoušků z celého světa.

DOCUKU (21.30)

Folklorbeat z Valašského Meziříčí

Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí vznikla na sklonku r. 2001 díky iniciativě zpěváka a multiinstrumentalisty Jiřího Buksy. Její název znamená ve valašském nářečí „honem, rychle, svižně“ nebo také „dohromady“ a zúčastnění hudebníci jej naplňují ve svižných, melodických písničkách na pomezí folklóru a bigbítu. Písně zaznamenané ve sbornících lidových písní nebo i vlastní tvorba, čerpající z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského, jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových „našlapaných“ skladeb. 

Nacházíte se v režimu "Bez grafiky". Zapnutím grafiky zobrazíte standardní verzi webu. Zapnout grafiku