Zubřané na Dni města slavili 100 let knihovny a užili si spoustu zábavy i muziky

Poslední prázdninový víkend se zuberští občané loučili s létem v zuberském Klidovém centru. Pátek patřil především všem jubilantům města, kteří dostali svůj hudební dárek přímo od Milana Drobného a jeho kapely NADROBNO. Sobotní program dne města pak nebyl zdaleka jen o večerní velkolepé QUEENSHOW ze Slovenska, ale o celém dni plném muziky a doprovodného programu věnovaného oslavám 100 let zuberské knihovny, ale především o možnosti se znovu všichni potkat a společně se pobavit.

Sobotní program hudebně otevřela místní bigbeatová legenda, kapela Faraon, které se dokonale podařilo rozehnat dešťové mraky a hlavně uvolnit a rozveselit publikum. Mezitím už probíhalo Knihomolské putování, tedy hry a soutěže pro děti, které připravila místní knihovna ve spolupráci s MŠ Sídliště v rámci oslav 100 let knihovny. Poté pódium opanoval písničkář Petr Lüftner v kytarovém doprovodu Jiřího Staňka. Tak jsme si mohli poslechnout příjemné, rytmické autorské písničky zahrané tak, že člověk ani nevěřil, že jsou na pódiu pouze dva muzikanti. Petr, který k nám dojel až z dalekého Ústí nad Labem, se navíc po celou dobu profesionálně zhostil role moderátora, a po akci nám napsal: „…ale až se příště narodím, tak chci, aby to bylo někde pod Beskydama, kde jsou lidi veselejší, nebojej se smát, mají rádi svůj folklor, nářečí a zvyky, tak děkuju i za to, že jsem se s tím mohl zase setkat! …„. Program pokračoval vyhlášením soutěže o nejhezčí záložku, knihomolskou tombolou a vystoupením multižánrové kapely z Ostravy ŠAJTAR, která brilantně reprodukovala jeden hit za druhým. Večer patřil návratu velkého Fredieho Mercuryho a jeho kapele QUEEEN, respektive QUEENSHOW ze Slovenska. Muzikanti nenechali nic náhodě, aby živý zážitek byl co možná nejautentičtější. Přesné repliky hudebních nástrojů, dramaturgie koncertu z mnoha převleky, precizní vystupování – vše doladěné do posledního detailu. A tak se aspoň na chvilku mohli zubřané cítit jako ve Wembley. A že se tak asi opravdu cítili, vynutili si více přídavků, než je běžné.  Ze Slovenska k nám po akci dorazil také milý vzkaz i pro Vás: „Dakujeme za vybornu akciu a skvele zabezpecenie vsetkeho potrebneho. Chalanom sa velmi pacilo.“ S velkým časovým zpožděním se nám tak na pódium dostala valašskomeziříčská formace DOCUKU. A jejich foklorbeatové úpravy autorských i lidových písní zahrané a zazpívané s obrovskou dávkou energie a především valašským srdcem nenechali nikoho na pochybách, že folklor na Valašsku stále žije.

Letošní Dny města byly díky všem hudebníkům, parádnímu zázemí, o které se postarali pracovníci Města Zubří, oba sbory dobrovolných hasičů, myslivecký spolek, kavárna Tip Café a učitelky z MŠ Zubří, skvělý zvuk, a v neposlední řadě všichni návštěvníci akce, na kterých bylo znát, jak moc jim společná zábava a kultura pod širým nebem chyběla.