DEN MĚSTA ZUBŘÍ 2019

21. 10. 2019

I když počasí příliš nepřeje, Zubřané se umí bavit. To ukázal již 9. ročník Dne města v Zubří. Na straně jedné se lidé mohli celý den bavit v cirkusovém šapitó a být svědky netradičních artistických vystoupení, na straně druhé pak probíhal hudební a kulturní program, jemuž ze zuberského pohledu jednoznačně vévodila módní show Naše ženy v akci a křest druhého CD skupiny Faraon Do nebe ne… Doprovodný program pro děti i dospělé nabídlo i muzeum na Petrohradě nebo zuberská knihovna.

Faraon křtí své druhé CD

Ivan, Petr a Radoš Dořičákovi. Každý Zubřan ví, že tahle nerozlučná trojice tvoří legendární bigbeatovou kapelu Faraon. Přes 50 let spolu hrají a rozdávají radost, až v posledních letech se však rozhodli své písně zaznamenat. Není to zase tak dávno, co se pokřtila jejich prvotina, a na světě je již v pořadí druhé CD. Ne, do nebe neeee – zní z pódia a brzy i od diváků třímajících v rukou natištěné texty. Titulní píseň alba brzy vystřídá i nově napsaná „Zuberská hymna“, která si svou nakažlivou melodií i trefným textem brzy získá řadu fanoušků. Samotný křest provází smích, gratulace, kapky slivovice i krásná jednotná „faraonovská“ trička.

Oslavy Klubu žen aneb Naše ženy v akci

Zuberské ženy, respektive jejich spolek dnes nazvaný Klub žen, slaví 70 let. A takové číslo si zaslouží pořádnou oslavu. Před rokem přišly dámy s nápadem slavit přímo na Dni města a tak se stalo, a to způsobem nevídaným. Několikaměsíční přípravy vyvrcholily velkolepou módní show, která mapovala trendy v oblékání za posledních 70 let. Řada žen nejen prošmejdila šatníky svých maminek, ba i babiček, ale také se odhodlala jít se svou vlastní kůží na trh a na přehlídkovém molu šaty osobně předvést.

V režii Kateřiny Gazdové a za pomoci Divadelní Spony připravily členky Klubu žen podívanou, o které se bude v Zubří ještě dlouho vyprávět. To však nebylo z ženského pohledu zcela vše. Oslavy doplnila svou tematikou také výstava „ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA“ připravená na Petrohradě, ale se svou trochou do mlýna přispěchaly i kamarádky z partnerského Palárikova. Ještě před záhajením módní show zatančilo taneční seskupení dam v důchodovém věku s názvem SENIORKA, a že to celé mělo neuvěřitelný náboj a nakažlivou energie, dokládala i skupinka roztančených dětí pod pódiem. A aby toho nebylo málo, Marta Révaiová z Palárikova dovezla do místní knihovny výstavu svých obrázků POKOJ V DUŠI. A tak se z oslav 70 let Klubu žen v Zubří stala oslava krásy, ženskosti, elegance, smyslu pro humor, ale i laskavosti, pokory a pokoje v duši.

Přijel k nám cirkus

Klidové centrum letos na první pohled vypadalo v rámci Dne města jinak. Pod paneláky vyrostlo cirkusové šapitó a kolem něj stály roztodivné konstrukce. To vše patřilo Cirkusu trochu jinak. V šapitó si mohli malí i velcí po celý den hrát a zkoušet netradiční dovednosti, často z cirkusového prostředí. Roztáčely se talíře, chodilo po laně nebo točily hula hop kroužky.

Ty roztodivné konstrukce i malé pódium pak v průběhu dne oživovali artisté. Byly k vidění dokonalé sportovní výkony, parádní kostýmy, akrobatické prvky, u nichž se tajil dech, ale také nápaditá ohňová show a neuvěřitelné vystoupení Davida Pargače, který si vystačil s několika bílými židlemi, aby při jeho stojkách stáli lidé v tichém úžasu s otevřenou pusou a nevěřili vlastním očím, čeho všeho je lidské tělo schopné.

Od tradic až na Jamajku

Nepříjemné role prvního vystupujícího se letos ujala děvčata z ASPV pod vedením Natálky Maléřové, která zatancovala v rytmu dance aerobicu. Přes kapky deště se však i ony dočkaly vřelého přijetí a zaslouženého potlesku. Nechyběl ani kus místního folklóru a to díky souboru Beskyd. O Divadelní Sponě jsme se již zmínili v souvislosti s oslavami Klubu žen, nicméně i naši mladí divadelníci si dopřáli kus své slávy, kdy se předvedli několika písněmi krásně doplněnými o originální kostýmy.

Večer již se hudebně nesl v exotičtějším duchu. Přestože déšť stále nabíral na síle, v duchu jsme se s kapelou Švihadlo v rytmu reggae přehouply až na Jamajku a punc exotiky tomu všemu na konec dal černošský zpěvák Yannick Tevi, který se svou kapelou Vanua2 udělal nádhernou muzikantskou tečku za celým letošním dnem města.

Závěrem posíláme jedno velké DĚKUJI všem zuberským účinkujícím, všem zaměstnancům města, kteří před akcí, během akce i po ní přidali ruku k dílu, všem hasičům a myslivcům za hlídání i starost o občerstvení a oheň, ale také kavárně Tip Café, Řeznictví Žabčík (účinkující si jeho uzeniny nemohli vynachválit), panu Spilkovi za pizzu a všem dalším, kteří se postarali o to, abyste všichni měli co jíst a pít. Již nyní se těšíme na příští rok, kdy budeme v Zubří Den města slavit již po desáté v řadě.