Dny města Zubří - sobota

6. 9. 2016
Hudební procházka časemNelehkého úkolu zahájit sobotní program se ujal místní folklórní soubor Beskyd, jehož vystoupení si své příznivce v Zubří vždycky najde, a proto se místečka pod pódiem začala rychle plnit. Moderátor dne Lukáš Španihel zdůraznil, jak v posledních letech roste kvalita místní muziky a s tím ruku v ruce i taneční výkony. Po Beskydu se pódium otevřel trojici oblíbených zuberských „bigbeaťáků“ – skupině FARAON. Poté se na scéně ukázalo pro mnohé největší překvapení dne – uskupení BAROCK z Brna. Komorní orchestr Musici Boemi obohacený o elektrickou kytaru Adama  Malíka a bicí ukázal užaslým „zubřanům“ úchvatné propojení světa barokních velikánů s rockovou muzikou.  To už pomalinku v areálu nezůstalo místo volné a fronty u stánků s občerstvením se začaly prodlužovat, byť o jídlo ani o pití nebyla na akci nouze. Na následné vystoupení legendární Argemy již bylo zcela plno. Zpívalo se, tančilo se a v zadní části areálu plápolal oheň, kde bylo možné opékat špekáčky. Hit střídal hit a nadšené publikum si vynutilo několik přídavků.  Po osmé hodině večerní se pak dav lidí pod pódiem dočkal překvapení v podání místních divadelníků – SPONY. Mladí herci se nechali inspirovat tématem dne a v úžasných parodiích ukázali svou hudební pouť časem, která parodovala legendární hudební kousky české hudební scény od Karla Gotta přes Lunetic,  Daniela Nekonečného až po Ewu Farnou. Konec patřil rozdováděné kapele Děda Mládek Illegal band, která si svůj večer v Zubří užila se vším všudy a jejichž hity si s nimi zazpívaly stovky lidí.

Doprovodný program – od výstavy až po valašské fitko

V rámci doprovodného programu si mohli najít zábavu jak děti, tak dospělí. Velkým zpestřením začátku programu se stala prezentace sboru dobrovolných hasičů ze Zubří, kteří předvedli v historických kostýmech stříkačku z 30. let 20. století. Děti si mohli vyzkoušet, jak si hrály jejich předchůdci v průběhu jednotlivých kulturních epoch našich dějin. Tak mohly například v pravěku malovat uhlem na kámen, v novověku spolu s indiány střílet lukem a šípy nebo hrát lacrosse či ve středověku vyrábět šperky z hlíny – samotvrdnoucí hmoty.
Byla vyhlášena soutěž o nejlepší masku, v níž mezi dětmi zvítězily dvě krásné pravěké slečny a jeden šikovný Caesar. Kategorii dospělých opanovali manželé Vlkovi v překrásných barokních kostýmech.  Mezi kolektivy bodoval tým kavárny Tip-Café v námořnickém i zmiňovaní hasiči ve svých tradičních slavnostních úborech.
Místní fitness trenérky si pro návštěvníky připravily Valašské fitko plné náročných silových disciplín, ale také povídání o zdravé výživě. Zde také nutriční terapeutka Hana Holišová pokřtila svou novou kuchařku. Opodál paní Šárka Gazdová s dětmi malovala na odlitky ze sádry.
Letošní DNY MĚSTA žily od začátku do konce a snad každý si na nich našel to své.  Historicky asi největší návštěvnost i pozitivní ohlasy veřejnosti, které se k nám dostávají, nás naplňují velkou radostí, ale také závazkem pro roky příští. Věříme, že po létě za námi dorazíte i na akce do Klubu či Muzea.
 Pomyslná brána času se letos otevřela potřetí. Poprvé se tak stalo v dubnu při představení nové expozice muzea Zubří, podruhé se do proudu času vrhly děti na červnovém dětském sportovním dni. Na prahu nového školního roku se brána času v Zubří otevřela také návštěvníkům letošních dní města. Časem se putovalo na pódiu prostřednictvím hudebního programu, ale také díky vyhlášení soutěže o nejlepší masku nebo hrám připraveným pro děti.