Kastrační program KasProCats

4. 10. 2023


PROČ KASTROVAT KOČKY?

Hlavní důvod, proč se kočky kastrují, je zabránění jejich populační explozi. Kočky jsou tzv. sezónně polyestrická zvířata. To znamená, že začínají být pohlavně aktivní na jaře s prodlužováním délky dne. Na podzim naopak se zkracováním dne přestávají hledat kocoura. Během této doby stihnou i 3 vrhy koťat. Březost trvá přibližně 56-63 dní, zhruba 9 týdnů. Po porodu kočka kojí koťata 4 týdny, poté začínají koťata sama přijímat potravu. Kočka již v tuto dobu začíná být plodná a může znovu zabřeznout.

Každá březost a vrh koťat kočku vysiluje. Zvlášť pokud koťata nepřežijí nebo je lidé kočce odeberou dříve. Bez starostí o koťata se kočka rychle stane opět plodnou a může znovu zabřeznout.

Čemu může zabránit kastrace kočky:

- lavinovému množení zvířat,

- komplikovaným porodům,

- častým zdravotním problémům nekastrovaných koček ( záněty dělohy, nádory mléčných žláz, cysty na vaječnících),

- značkování,

- problémovému chování,

- toulání, rvačkám,

- vleklé vysilující opakované říji,

- stresu, hubnutí.

V neposlední řadě nemá vykastrovaná kočka snahu vyhledávat kocoura, drží se více u domu. Mýtem je, že kočka zleniví a nebude chytat myši. Opak je pravdou. Kočka se uklidní, stane se přítulnější a má čas soustředit se na lov. Studie ukazují, že kastrované kočky se dožívají delšího věku než kočky nekastrované.

Kdy je vhodná kastrace?

U koček se doporučuje kastrace již od 4.–5. měsíce, protože již sedmiměsíční „kotě“ může přivést na svět koťata. U kocourů je výhodou počkat s kastrací do jednoho roku věku. Močový a pohlavní aparát je v té době zcela vyvinut a snižuje se tak riziko problémů s vývodnými močovými cestami v budoucnosti. Pokud se ovšem kocouři začnou pohlavně projevovat dříve a pro majitele je tento stav neúnosný, lze kastrovat i dříve, ovšem s rizikem možného výskytu problémů s dolními cestami močovými do budoucna.

Kastrace namísto lhostejnosti

Kastrace jsou nezbytným krokem k eliminaci utrpení, které bezprizorní, ale i domácí kočky zažívají. Měli bychom si také vysvětlit, v čem to utrpení spočívá. Toulavá kočka je pravděpodobně potomkem jiné toulavé kočky, zvířete, které nikdo nechtěl nebo o ně nejeví dostatečný zájem natolik, aby o ně bylo dobře postaráno. Taková kočka má často hlad, je nositelkou řady nemocí a na každém kroku jí hrozí střet s autem, myslivcem nebo dalším utrpením, včetně  následku střetnutí s člověkem!!! Tohle by se nemuselo dít jednak, kdyby člověk měl jiný naturel, a jednak, kdyby člověk přijal zodpovědnost za zvířata v okolí. Jistě si říkáte, jakouže zodpovědnost by měl kdo příjímat za kočky, které nejsou nikoho. Jenže právě taková "ničí" kočka je většinou produkt nezodpovědného majitele, jelikož geometricky narůstající genealogie je nepředstavitelná.

Mnohem horší variantou než bezprizorní kočky jsou kočky domácí, tedy zvířata, která někomu patří, ale buď pro pohodlnost, nezájem nebo kvůli některému z mnoha vesnických mýtů se takové zvíře samovolně množí a jeho potomci jsou pak likvidováni brutálními cestami, jako je topení (usmrcení toutou cestou trvá až 15 minut) nebo zabití prudkým nárazem – za usmrcení hrozí odnětí svobody až dva roky a v případech, kdy se jedná o sedm a více zvířat, dokonce pět let za mřížemi. Pokud kočka zemře v důsledku zanedbání péče, může majitel ve vězení strávit až půl roku!!! Když si dáme na misky vah kastraci a násilné nehumánní usmrcování novorozeňat, pak nám vychází rovnice se zcela jasným výsledkem.

Mýty a nepravdy

Mýtus #1: Kastrace je proti přírodě. Většina lidské činnosti je proti přírodě, i kdyby to bylo pouhé koexistování bez zásadnější zátěže planety. Lidská činnost bude vždy nést nesmazatelný dopad na životní prostředí a přírodu, takže je paradox zmiňovat zrovna kastraci, když se lidstvo denně dopouští mnohem horších zvěrstvech, které jsou ovšem legitimizovány systémovými i společenskými zájmy. Kastrace je především redukce utrpení vytvořené člověkem.

Mýtus #2: Kočka by měla mít alespoň jednou za život koťata. Tohle zní jako nějaké otřesné genderové klišé plné rozmnožovacího předurčení. A je to pochopitelně nesmysl. Ačkoli jsou kočky de facto přírodou naprogramované stroje na rozmnožování, není žádný důvod proto, aby kočka musela mít (skutečně zde není zdravotní ani jiný benefit) byť alespoň jednou koťata. Stačí na to jít matematicky. Z jednoho vrhu vznikne 1-12 koťat a za předpokladu, že z nich vyrostou dospělé kočky, by každá měla mít podle tohoto mýtu alespoň jeden vrh o 1-12 koťatech. Tímto přístupem bychom de facto legitimizovali neopodstatněné množení a každý schopný matematik si dopočítá, kolik by to bylo za rok a více let zvířat, která budou zbytečně vystavena utrpení.

Chcete koťátka pro radost?

Útulky praskají ve švech! Vezměte si do depozitování březí kočku z útulku! Užijete si koťátek a ještě pomůžete!

JAK PŘIPRAVIT KOČKU NA KASTRACI?

Nejdříve je potřeba se na kastraci objednat. To zařídíme za vás. Doporučujeme    6–8hodinovou hladovku. (u koťat stačí 4 hodiny). Dodržení hladovky je důležité pro prevenci zvracení při anestézii.

JAK DLOUHO TRVÁ KASTRACE KOČKY?

Předoperační vyšetření zabere zhruba 10 minut. Uspávání a příprava operačního pole zabere 15 minut. Operace samotná trvá zhruba 20–30 minut. Většina pacientů se probouzí zhruba po 30 minutách.

JAK VELIKÁ JE RÁNA PO KASTRACI KOČKY?

Rána je sešitá vstřebatelnými stehy, které vypadnou samy za několik dní. Většinou jsou zapotřebí 2-3 stehy. Při kastraci je odstraněna děloha, vaječníky i vejcovody.

PÉČE O RÁNU PO KASTRACI

Kontrolujte ránu alespoň dvakrát denně. Rána musí být suchá a nesmí z ní nic vytékat. První jídlo podejte nejdřív 4 hodiny po zákroku. Podejte pouze malou dávku (maximálně 1/3 normálně podávané dávky). Vždy podávejte jídlo, kterým krmíte běžně. Pokud kočka zvrací a nemá chuť k jídlu ani 24 hodin po operaci, neprodleně nás kontaktujte!

Člověk se často potřebuje stotožnit s konkrétním reálným případem, aby si uvědomil jeho závažnost.

Madlenka a zánět mléčné lišty:

kočka.jpg

Co vlastně znamená, že se město Zubří zapojilo do kastračního programu KasProCats, z. s.? Majitelům koček a kocourů, kteří se rozhodnout vykastrovat svého chlupáče, z převážné části město Zubří + Kasprocats uhradí kastraci. U toulavých koček bude tato kastrace uhrazena celá.

Co musíte udělat, pokud chcete pomoct s kastrací? Zavolat na t. č. 702 085 359 a domluvit se na termínu. Pokud nemáte svoji přepravku, zapůjčíme vám ji, kočičku odvezeme a zase přivezeme. A to je všechno, co musíte pro svého kočičího kamaráda udělat, pokud mu chcete dopřát šťastnější život.

                                                                                                                              

Nacházíte se v režimu "Bez grafiky". Zapnutím grafiky zobrazíte standardní verzi webu. Zapnout grafiku