Na Petrohradě otevřena výstava Jana Římského

7. 4. 2017
Slavnostní vernisáž proběhla 6. dubna 2017 za pošmourného aprílového počasí. Zatímco šedavá oblačnost obhospodařovala celé nebe a jen občas paprsky slunce provalily hradbu mraků a jakoby cíleně osvítily nové zdivo budovy Petrohradu, za zdmi výstavní galerie se otevřel svět jasných a zářivých barev a přesných geometrických tvarů a linií.  Návštěvníky vernisáže nejprve přivítala Šárka Anlaufová, která brzy předala slovo vnukovi autora a současně svému muži Janu Anlaufovi. Ten na něj zavzpomínal jako na dědečka, ale současně popsal jeho tvorbu a umělecký přístup. Vyzdvihl především nadčasovost jeho děl, kdy to, co bylo moderní v době svého vzniku, může být stejně tak moderní dnes a doplňovat interiéry novodobých staveb.

Vedle obrazů jsou na výstavě ke spatření také plastové, dřevěné i kovové plastiky, jakož i básničky originálně tištěné na břidlicových deskách.
Další výstava nám ukázala, že umělecké geny jednoduše prorůstají celými rodinami, neboť instalace výstavy i doprovodná grafika vytváří jeden vkusný a velmi dobře sestavený celek. Za město Zubří tímto děkuji celé rodině Šárky Anlaufové a všem, kteří přiložili ruku k dílu.

MUZEUM ZUBŘÍ
Výstavní galerie Petrohrad
JAN ŘÍMSKÝ
sochař * malíř * básník
06.04.2017 – 07.05.2017
úterý, čtvrtek, pátek, sobota, neděle
14 – 17 hodin

Foto: Pavel Czinege
 O první výstavu letošního roku v prostorách Výstavní galerie Petrohrad se pod záštitou Města Zubří a muzejní rady postarala rodina Jana Anlaufa a jeho ženy Šárky. Tito mladí lidé se zhostili nelehkého úkolu představit v Zubří tvorbu akademického sochaře, malíře a básníka Jana Římského. Ačkoliv je jeho styl postavený především na geometrických abstrakcích, nese v sobě nadčasový výraz a výstava jako celek na vás dýchne čistotou a obdivuhodnou kontinuitou, která prostupuje všemi sférami mistrovy tvorby. Nebojte se poodhalit roušku tajemství a zabrouzdat ve světě abstraktního a moderního umění. Výstava bude otevřena až do neděle 7. května.