První letošní návštěva v Rosdorfu

21. 1. 2019

V partnerském Rosdorfu probíhá v lednu tradičně oslava Vítání nového roku. V Anne-Frank hale se sejdou občané Rosdorfu a přilehlých obcí s hosty a vedením úřadu. Stejně tomu bylo i letos. Pozvání na neděli 13. ledna přišlo i do Zubří. Na třídenní cestu se vypravili radní Mgr. Tomáš Randýsek, zastupitelé Mgr. Jana Mikulenková a Robert Jurajda.

Po přivítání na úřadu a ubytování následovala večeře v šesti. Bylo to přátelské setkání s prvními partnery – házenkáři - veterány Manfrédem Hampem a Wernerem Wiedekampem, kteří se zasloužili o rozšíření partnerství do dnešní podoby.

V neděli vítali u vchodu do haly starosta a vedení obce přicházející hosty. Slavnost zahájila skupina dětí Gospelu pod vedením nám známé temperamentní Goši. Byli výborní. Následovalo obsáhlé vystoupení starosty Rosdorfu pana Sörena Steinberga. Zhodnotil uplynulý rok, nastínil plány pro rok 2019 a ocenil významné osobnosti. Za mnohaletou obětavou překladatelskou práci a obrovský přínos pro partnerství bylo poděkováno panu Dr. Stephanu Doleželovi. Velkým potleskem bylo odměněno vystoupení Mgr. Tomáše Randýska, který přečetl v němčině zdravici starosty Ing. Lubomíra Vaculína. Přátelé ocenili přednes v originále a i skutečnost, že jsme vážili ve třech dnech tak dlouhou cestu v zimním počasí.

Jako vždy nám chtěli hostující ukázat něco nového. Odpoledne jsme navštívili výjimečnou výstavu historických kol, motorek a aut v Einbecku. Obzvlášť muži si přišli na své.

Na večerním posezení s vedením obce byly připomenuty vzájemné akce pro letošní rok. Jisté je, že na přelomu května a června odjede do Rosdorfu soubor Beskyd a v září žáci základní školy. Z Rosdorfu přijedou do Zubří v květnu 4 zástupci na oslavu 125 let založení SDH I a v červenci velká skupina mladých /60/ na tábor na Starém Zubří, který organizuje SDH II. V jednání zůstávají návštěvy Scholy, Římskokatolické farnosti a Swing bandu.

Návštěva byla krátká, ale přínosná a tradičně přátelská. Po celou dobu se o nás neúnavně staral pan Klaus Hampe. Na závěr zmíním část odpovědi pana Haralda Grahovace na zprávu, že jsme dojeli dobře. Byl potěšen setkáním, obdivoval, že jsme vážili tak dlouhou cestu a končil. RESPEKT UND DANKE.

Jana Mikulenková