Zubří oslavilo 100 let od vzniku republiky

29. 10. 2018

V sobotu 27.10.2018 se v Zubří podobně jako v celé České republice slavilo. V prostorách sportovní haly se 100 let od vzniku republiky vzpomínalo na období 1. republiky na straně jedné, ale také se upevňoval duch česko-slovenského přátelství na straně druhé. V rámci programu mohli návštěvníci akce zavítat do prvorepublikového koutku s dobovou swingovou muzikou, přečíst si dobový tisk, vyfotografovat se ve stylovém koutku či shlédnout zajímavosti z období velkých osmičkových let v rámci výstavy „Velké osmičky - rok 1918, aneb tady nová republika.“ Na hlavní scéně se po dojemném úvodu, který vyvrcholil kompletní česko-slovenskou hymnou v podání sboru dětí pod vedením Marie Křenkové, vystřídal český Yo Yo band se slovenskou kapelou Elán revival. Celou akci připravilo Město Zubří za finanční podpory Zlínského kraje.

Sportovní hala Zubří se poprvé po své rekonstrukci stala dějištěm větší společenské akce, a ve své premiéře nezklamala. Organizátoři halu opticky předělili výstavními panely a pomocí dobového nábytku, novin a dalších dekoračních prvků vytvořili prvorepublikový koutek. V něm v průběhu večera hrála formace vynikajících jazzových muzikantů se zpěvačkou Markétou Komárovou v čele. Zněla zde hudba první poloviny 20. století. Dojem umocňovaly elegantní dámy oděné do stylových šatů, zdobené klobouky, korálky či květinovými ozdobami ve vlasech. Z velké části se jednalo o členky místního Klubu žen, ale prosbu organizátorů vyslyšeli i další návštěvníci, kteří celou akci ozdobili svými outfity připomínajícími módu první republiky.

swing

V 18 hodin byla celá akce oficiálně zahájena na velkém pódiu moderátory Marianem Žárským a Zuzanou Kalinovou. Úvodní písní Stromy z dílny J. Uhlíře a Z. Svěráka se poprvé představil dětský sbor, který speciálně pro tento účel sestavila Marie Křenková. Zpívaly v něm děti z malé i velké scholy od Sv. Kateřiny, ale také děti vyučující se zpěvu v ZUŠ Rožnov pod Radhoštěm. Trikolorní barevné osvětlení podbarvilo slavnostní atmosféru večera a hlavní myšlenky celé události shrnuli ve svých zdravicích starostové Zubří a slovenského Palárikova Lubomír Vaculín a Jozef Derňár. Ten připomněl, že ono rozdělení našich dvou republik vedlo ještě k vřelejším a přátelštějším vztahům mezi Čechy a Slováky, a zdůraznil význam spolků a organizací ve městech, které tyto vztahy dlouhodobě udržují a hýčkají. Na ta slova zazněla v podání dětí po mnoha letech česko-slovenská hymna, což byl pro mnohé nečekaně silný okamžik. Na hlavní scéně se pak vystřídal český Yo Yo band se závěrečnou hudební náloží, kterou snad všechny přítomné roztančila a rozezpívala slovenská formace plná vynikajících muzikantů Elán KontraBand.

elán kontraband

Večer byl u konce, ale připomínka na dobu, v níž se formovala nová republika, stále zůstává. Výstava „Velké osmičky - rok 1918,  aneb tady nová republika“ byla přestěhována do Muzea Zubří na Hlavní ulici a bude veřejnosti přístupná až do konce listopadu (po, pá: 14 -17 h., út,čt: 9-11 h.).

výstava

CELOU AKCI PŘIPRAVILO MĚSTO ZUBŘÍ ZA FINANČNÍ PODPORY ZLÍNSKÉHO KRAJE.

zk

foto: David Šrubař